SEOBOMB
Img
انکر تکست چیست؟ [هر آنچه در رابطه با آن باید بدانید!]

انکر تکست چیست؟ [هر آنچه در رابطه با آن باید بدانید!]

انکر تکست چیست و چرا باید طرز استفاده از انواع آن را یاد بگیریم؟ رقابت وب سایت ها در دریافت نتایج برتر صفحات سرچ از نظر موتورهای جستجوگر باعث شده که کار سئو و بهینه سازی سایت ها با دقت و ظرافت بیشتری توسط وبمسترها انجام شود، در گذشته ، جهان سئو چنان بهم ریخته بود که برخی از متخصص سئو ، با استفاده از سئو کلاه سیاه ، صفحه‌های وب سایت ها را به نتایج برتر گوگل می رساندند ، درج کلید واژه های نامربوط و درج تعداد فراوانی بک لینک بی ربط از جمله روش های مورد استفاده ی آنها بود ، برای مدت‌ها این روش ها کارساز بود، اما این فریبکاری ها ‌دیگر کاربردی ندارد و الگوریتم‌های بروز شده ی موتورهای جستجو نظیر پنگوئن مشکلات زیادی برای بهینه سازی وبسایت بوجود خواهد آورد ، در همین راستا در این مقاله، به بررسی انکر تکست و چگونگی بهینه سازی وب سایت با انکرتکست جهت بهتر دیدن شدن توسط موتورهای جستجو پرداخته شده است، با سئو بمب تا پایان این مقاله همراه باشید.

 

انکر تکست چیست؟

انکر تکست چیست

انکر تکست چیست؟

انکر تکست به انگلیسی ؛ Anchor Text  عبارت پیچیده‌ای نیست و برعکس بسیار هم ساده است و به معنی متن لینکی است که کاربر آن را می‌بیند و بر روی آن می ‌تواند کلیک کند، همواره برگزیدن انکر تکست های صحیح ، از اصلی‌ترین معیارها در هنگام ساخت بک لینک می باشد که شناخت درست آن می‌تواند به وبمسترها در کسب رتبه‌های بهتر موتورهای جستجوگری نظیر گوگل بسیار کمک کننده باشد.

بیشتر بخوانید: هزینه سئو سایت

 

چنانچه اینترنت یک بزرگراه تصور شود ، Anchor Text ها  نشانه‌هایی از خروجی‌های بزرگراه برای موتورهای جستجو و کاربران به سمت وب سایت می باشد ، در واقع به کمک انکرتست ها ترافیک سایت افزایش می یابد.

در تعریف دیگری می توان عنوان نمود که انکر تکست متنی است که یک وبسایت را در یک جمله به کاربر معرفی می‌کند و کار آن اتصال کاربر و موتورهای جستجو به وبسایت است.

به بخش قابل کلیک در یک نتیجه صفحه اینترنتی  که به رنگ آبی و با یک خط زیرش دیده می‌شود و به صورت کلی به هر متن قابل کلیک که کاربر را به صفحه دیگری هدایت کند، انکر تکست اطلاق می گردد.

بیشتر بخوانید: پست مهمان چیست و چه تاثیری در سئو دارد؟

 

تنوع انکرتکست مناسب جهت سئو موثر

استفاده از متن های متنوع برای لینک‌های وب سایت می‌تواند ورودی گوگل را افزایش داده و شانس جریمه شدن وب سایت را کاهش می دهد و همچنین به کارگیری درست از Anchor Text و انتخاب کلمات یا جملات مناسب برای آن، تاثیر زیادی در بهبود وضعیت سئوی سایت دارد.

بیشتر بخوانید: پنالتی گوگل چیست تشخیص و رفع آن در ۲۰۲۰

 

ساخت Anchor Text ها

جهت ساخت یک انکر تکست ، به یک صفحه در اینترنت که لینک هدف خواهد بود نیاز می باشد و مورد دیگر ، یک کلمه یا جمله که کار آن معرفی محتوای صفحه مورد نظر خواهد بود ، به  کد HTML زیر نگاه کنید:

<a href=”https://seobomb.ir/seo-tutorials/”>سئو و بهینه سازی<a/>

در نوشتن صفحه اصلی سایت نوین، از چنین کدی استفاده شده که نمود تصویری این کد، کلمه سئو و بهینه سازی است که کلیک روی آن، کاربر را به صفحه ای با همین عنوان در وب سایت نوین هدایت خواهد کرد، در این کد ، لینک مورد نظر seobomb.ir/seo-tutorials می باشد و Anchor Text آن نیز عبارت سئو و بهینه سازی است.

 

انواع انکر تکست برای سئو

انواع انکر تکست برای سئو

انواع انکر تکست

با توجه به متن استفاده شده در کدهای وب سایت ، انکر تکست ها  ها انواع و کاربردهای مختلفی دارند که عبارتند از :

انکر تکست انطباق دقیق (Exact Match):

اگرمتن انکر تکست دقیقا عنوان صفحه هدف یا کلیدواژه آن صفحه باشد ، به آن Anchor Text نوع انطباق دقیق اطلاق می گردد ، به عنوان مثال ، در یک سایت دانلود فیلم ، عبارت بازیگران ارباب حلقه ها ، می‌تواند کاربر را به صفحه‌ای هدایت کند که محتوای آن درباره بازیگران فیلم ارباب حلقه ها است.

انکر تکست انطباق نصفه و نیمه (Partial Match):

اگر انکر تکست دربردارنده کلیدواژه مورد نظر به همراه تغییراتی باشد ، به آن Anchor Text نصفه و نیمه می گویند ، به عنوان مثال ؛ در همان سایت دانلود فیلم ، متن بهترین بازیگران ارباب حلقه ها ، نمونه‌ای از انطباق نصفه و نیمه است.

بیشتر بخوانید: بررسی سئو رقبا

 

انکر تکست برند شده (Branded):

چنانچه اولویت وبمستر، معرفی سایت یا شرکت خود باشد، می‌توان در قسمت انکر تکست ، اسم شرکت یا برند شرکت قرار گیرد تا بسته به نیاز، مخاطب به صفحه‌ای از وبسایت هدایت گردد . به عنوان مثال از نام شرکت که کار آن تکثیر فیلم بر روی سی دی و دی وی دی است ، استفاده کند (مثل دی وی دی ارباب حلقه های شرکت رایان ) و در صورت تمایل متن را به همان صفحه بازیگران فیلم ارباب حلقه ها لینک کند .

Anchor Text بدون عنوان (Naked Link):

در انکر تکست بدون عنوان خودِ لینک جهت ارتباط دهنده مورد استفاده قرار می گرد تا  آدرس سایت در ذهن کاربر ثبت گردد ،عبارت novin.academy مثالی از یک Anchor Text بی عنوان می باشد.

انکر تکست نامشخص و عمومی (Generic):

انکر تکست نامشخص می‌تواند یک متن بسیار ساده و کلی نظیر؛ کلیک کنید ، باشد.

Anchor Text با استفاده از تصویر (Image Links):

همان طور که می دانید ؛ اگر تصاویر لینک دار، دانلود نشوند ، مرورگرها متن جایگزین تصویر را به شکل یک انکر تکست نمایش خواهند داد ،از این رو لازم است که هنگام درج تصاویر در وب سایت ، متن جایگزین آنها را با دقت کامل نوشت .

چگونگی نوشتن انکر تکست‌های مناسب

جهت نوستن انکر تکست مناسب وب سایت خود ، خیلی خلاصه و مفید اصل مطلب را عنوان کنید ، از آنجا که سایت شما باید برای کاربران ارزش آفرینی کند و انکر تکست ها نیز اصلی‌ترین ابزار نشان دادن این ارزش به کاربران هستند ،لذا کلمات کلیدی وب سایت خود را با با جملات پیچیده و نامربوط با موضوع اصلی ، ترکیب نکنید، همچنین بهتر است که در نوشتن انکر تکست‌ها ، از جملات کامل استفاده نشود ، در واقع هر چه انکر تکست ساده‌تر و واضح تر باشد ، بهتر خواهد بود .

ویژگی های انکر تکست‌های هماهنگ با اصول سئو

انکر تکست‌های هماهنگ با اصول سئو (به اصطلاح  SEO-Friendly ) دارای ویژگی های زیر هستند :

بسیار ساده و واضع هستند

با لینک صفحه هدف ارتباط دارند .

چگالی کلمات کلیدی آنها کم است .

از نوع نامشخص (Generic) نیستند.

انکر تکست های ساده و مشخص

اگر چه فرمول تعریف شده ای راجع به تعداد کاراکترهای استاندارد جهت نوشتن انکر تکست ها وجود ندارد، اما توصیه می شود که کلمات انکر تکست تا حد ممکن کوتاه و مشخص باشد لذا جهت نوشتن متن آن باید همیشه صفحه هدف  به بهترین شکل توصیف گردد و کاربران به کلیک کردن روی لینک مورد نظر تشویق شوند .

چگونگی نوشتن یک انکر تکست مرتبط با صفحه هدف

با بروزرسانی های متعدد و هوشمندتر شدن موتورهای جستجوگر ، آنها روش هایی جهت درک میزان ارتباط انکر تکست‌ها با محتوای صفحات یافته اند ، لذا چنانچه موتور جستجو متوجه شود که انکر تکست و صفحه مورد نظر ارتباط درستی دارند ، هم صفحه لینک دهنده و هم صفحه لینک گیرنده هر دو شانس خوبی برای کسب رتبه‌های برتر در جستجوی موضوع مورد نظر پیدا خواهند کرد .

علاوه براین ،  موضوع کلی کار وبسایت با انکرتکست ها باید مرتبط باشد ، به عنوان مثال ؛ اگر در یک وبسایت فروش فایل ، مطالبی حاوی لینک‌های آموزش فروش فایل وجود داشته باشد ، از نظر گوگل وضعیت بهتری خواهد داشت تا اینکه لینک‌های داخل آن به سایت‌های گیاهشناسی  منتقل شوند.

بیشتر بخوانید: افزایش رتبه در گوگل

تاثیر چگالی کلمات کلیدی در کیفیت عملکرد انکر تکست‌ ها

از آنجا که در اثر آخرین به روز رسانی الگوریتم پنگوئن، گوگل با دقت بالاتری در انکر تکست‌ها به دنبال کلمات کلیدی  می‌گردد ، لذا چنانچه درون محتوای وب سایتی لینک‌هایی زیاد با  انکر تکست یکسان وجود داشته باشند، گوگل تصور خواهد کرد که لینک‌ها واقعی نیستند و هدف سایت را فریب کاربران قلمداد خواهد کرد .

از این رو متن انکر تکست‌های لینک‌های داخلی در محتوای یک سایت باید طبیعی ومتفاوت باشند تا جریمه گوگل برای وب سایت اعمال نگردد.

بیشتر بخوانید:  اسکیما چیست و چگونه باید از آن استفاده کنیم؟

 

درج لینک و انکر تکست های استاندارد

عدم نوشتن انکر تکست های صحیح باعث خواهد شد که لینک‌ها کارایی لازم را نداشته و  گوگل‌ آنها را غیر طبیعی و خطرناک تشخیص دهد و وب سایت متخلف را جریمه کند ، به طور کلی می توان گفت که جهت درج لینک و انکر تکست های استاندارد ، محتوای لینک‌ها باید دقیقا چیزی باشند که در انکر تکست‌های آنها اشاره شده است ، لذا هرگز نباید موارد زیر را انجام داد زیرا سبب خراب شدن لینک و انکرتکست ها خواهد شد :

  • لینک‌های اسپم گونه
  • نوشتن انکر تکست‌های نامشخص به عنوان ؛ مثل عبارت؛ اینجا کلیک کنید .
  • نوشتن افراطی کلمات کلیدی متفاوت در انکر تکست
  • نوشتن عبارات دروغین و فریبنده جهت جذب  کاربران به سوی لینک ، به عنوان مثال ؛ تصاویر خصوصی همسر فلان بازیگر
  • تغییر کدهای HTML و CSS و تغییر رنگ یا حذف خط زیر انکر تکست‌ها تا کاربران آنها را به صورت لینک نبینند.

بیشتر بخوانید: محتوا تکراری و تاثیر آن در سئو سایت

 

تست و بررسی انکرتکست‌های یک وب سایت

از آنجا که در طول زمان انکرتکست‌ها به طور موثری روی بهینه‌سازی وبسایت ها تاثیر خواهند داشت لذا همواره تست انکر‌تکست‌ها اهمیت زیادی دارد .

جهت شروع فرایند تست و بررسی انکر‌تکست‌ها ، از ابزار Anchor Text Categorizer Tool (محصول کمپانی  Linkio ) باید کمک گرفت ، این ابزار از وبمستر می خواهد اطلاعات مختلفی در مورد محتوای وب سایت که شامل ؛ آدرس اینترنتی ، عنوان صفحه ، برند مورد نظر و کلید واژه ها و …. است در اختیار ابزار تست قرار دهد ، در همین راستا ، وبمستر باید انکر‌تکست‌هایی که در محتوا استفاده می شود را دقیقا مشخص کند تا نرم‌افزار با دقت بالایی قادر به بررسی انکرتکست های سایت گردد .

علاوه بر این ، وبمستر می‌تواند از ابزار SEMrush استفاده کند ، جهت یافتن اطلاعات مورد نیاز درباره‌ لینک‌هایی که به سایت شما مرتبط می‌شوند،  باید به تَب بک لینک در داشبورد SEMrush رفته و بر روی گزینه Anchors کلیک کرد که پس از آن می‌توان دید که کدام عبارات توسط برند‌های دیگر وقتی که به وب سایت لینک دارند ، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از آنجا که انکر‌تکست‌ها به طور وسیعی توسط گوگل مورد استفاده قرار می‌گیرند، لذا جهت سئو یک وبسایت ،  موضوع بسیار مهمی محسوب می شوند .

نتیجه گیری

اگر چه انکر تکست ها و بک لینک ها چیز جدیدی نیستند اما با اهمیت دادن بیشتر گوگل به آنها از سال ۲۰۱۲ ، لازم است که با روش های اشاره شده به درستی از آنها جهت بهینه سازی وب سایت خود استفاده کرد و ریسک جریمه شدن توسط موتورهای جستجو را از بین برد .

در حقیقت جهت کسب رتبه های برتر صفحات جستجو ، به صورت استاندارد ، با روش های صحیح روی کیفیت محتوای وب سایت خود کار کنید زیرا موتورهای جستجو با الگوریتم های بروز خود دیگر فریب ترفندهای سئو کلاه سیاه را نخواهند خورد و حتی بزرگترین وب سایت ها را به راحتی جریمه کرده و دچار افت رتبه خواهند کرد.

همه نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم درخواست خدمات

درخواست خدمات سایت یا سئو رو از طریق فرم زیر ارسال کنید