SEOBOMB
Img
AMP چیست و چه تاثیری در سئو دارد؟

AMP چیست و چه تاثیری در سئو دارد؟

AMP امروزه برای کسب و کارهای اینترنتی زیادی ضروری است که وب سایتی تخصصی، همراه با امکانات سال ۲۰۲۰ طراحی و پیاده سازی شود، بنابراین با ورود وب سایت های متعدد ، بر سر کسب نتایج برتر موتورهای جستجو، رقابت تنگاتنگی میان وب سایت ها وجود دارد ،  برای رسیدن به رتبه های برتر صفحات ارائه شده از سوی موتورهای جستجو به کاربران لازم است که با روش های استاندارد و درست ، بهینه سازی سایت را انجام داد ، از جمله ترفندهای ضروری مورد توجه سئو سایت ، تکنولوژی جدید AMP است که در این مقاله ضمن معرفی آن ، مزایا ، کاربرد و روش های صحیح اجرای آن نیز عنوان خواهد شد ، با سئو بمب تا پایان همراه باشید.

بیشتر بخوانید:  بازاریابی موتورهای جستجو (SEM)

 

AMP چیست

AMP چیست

AMP چیست

مخفف عبارت “Accelerated Mobile Pages” به صورت اختصاریAMP نامیده می شود و به معنای صفحات سریع موبایل یا شتاب دهنده ی صفحات سایت در موبایل است ، AMP می تواند تجربه ی کاربری بازدیدکنندگان وبسایت را بهبود بخشد. همانطور که در سایت های بزرگی مانند searchengineland گفته می شود، استفاده از این ابزار اجبار نیست، اما تاثیرا فوق العاده ای در سئو سایت شما خواهد داشت.

از آنجا که ممکن است کاربران جهت بازدید از وب سایت زیاد صبور نبوده و به سایت رقیب مراجعه کنند ، لذا سرعت بارگذاری صفحه ی وب سایت در رتبه بندی سئو بسیار موثر می باشد ، در همین راستا ، AMP که یک فرم از HTML است ، هدف آن کمک به صفحات موبایل برای بارگذاری سریع تر و ارتقاء تجربه کاربر است.

بیشتر بخوانید:   هزینه سئو سایت

 

طبق یک آنالیز گسترده که در رابطه با تاثیر زمان بارگذاری بر رفتار کاربران انجام شد ، مشخص گردید که تنها یک ثانیه تاخیر در زمان بارگذاری صفحه ی وب سایت حدود ۷ درصد سبب ترک کاربران از سایت خواهد شد .

تاریخچه ی AMP

در سال ۲۰۱۶ میلادی ، گوگل AMP را در نتایج جستجوی موبایل ترکیب کرد ، لذا صفحات به کدگذاری AMP با یک نام “AMP” خاص در مکان های ویژه نتایج جستجو ، اقدام کردند ، احتمالا AMP را در بالای نتایج جستجوی گوگل در دستگاه موبایل خود مشاهده کرده اید .

علت تمرکز بر روی موبایل

به طور کلی صفحات وب سایت ها ابتدا برای دسکتاپ های کامپیوتر طراحی می شوند و به ندرت این صفحات برای موبایل بهینه سازی می شوند و از آنجا که یک سوم کاربران اینترنت فقط از طریق موبایل به وب سایت ها سر می زنند و از سوی دیگر ، طبق تحقیقات  ۴۰ درصد از مردم،  اگر بارگذاری یک سایت بیش از ۳ ثانیه طول بکشد، از آن خارج خواهند شد ، لذا می بایست جهت بهبود رتبه نسخه موبایل صفحات ، بیشتر تلاش کرد .

با توجه به مطالب اشاره شده می توان گفت که AMP  ، سبب هدفمندسازی مجدد دستگاهی که بر روی محتوا ارائه می شود ، خواهد شد ، بدین معنی که اگر از دسکتاپ یا موبایل جهت بازدید صفحات وب استفاده شود ، بازدیدکننده  تجربه ی کاربری موثری را تجربه خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:  انکر تکست چیست

 

چگونگی عملکرد AMP

صفحات کم حجم AMP که یک فرمت اصلی از وبسایت HTML  هستند کا به منظور بارگذاری سریع تر در کدی که استفاده می کنند ، با ویژگی های زیر محدود شده اند :

برچسب های HTML مشخص، محدود هستند .

فقط نسخه ساده CSS به کار می رود .

تنها از کتابخانه از قبل تائید شده جاوا اسکریپت استفاده می شود

رسانه هایی نظیر ؛ ویدئوها و عکس ها بر روی صفحات AMP از راه ذخیره سازی برای گوگل منتشر می شوند لذا به جای قرارگیری عکس ها و ویدئوها در وبسایت که زمان بارگذاری صفحه را کند می کنند ، کش های AMP به بازدیدکنندگان اجازه می دهند این موارد اضافی را از طریق گوگل استفاده کنند، در واقع محتوای تصویری یا ویدئویی هنوز بر روی صفحه شما ظاهر می شوند اما منبع به کپی گوگل از آن لینک زده خواهد شد  .

راهنمای بهره گیری از AMP

جهت ایجاد و انتشار صفحات AMP که با کد HTML تکمیل می شوند ، پروژه AMP یک راهنمایی مرحله به مرحله دارد ، در همین راستا ؛ به منظور بهره گیری بهتر از AMP، به نکات مهم زیرا توجه کنید :

انجام تحقیق و برنامه ریزی

از آنجا که تولید و طراحی صفحات AMP وقت گیر و پیچیده می باشد ، لذا برای این منظور که استراتژیک باشد باید برای آن هزینه کرد ، برای شروع از صفحات پربازدید کار خود را آغاز کنید ، پس از آن لیستی از صفحات بازدید شده و و پربازدید را تهیه و کلیه  این موارد را برنامه ریزی کرده و کار خود را بر اساس آن ها اولویت بندی کنید.

تعیین اعتبار قبل از اقدام

پس از ساخت AMPها چه از ابتدا و چه از پلاگین ، مطمئن شوید که این صفحات با اعتبار و تگ های HTML   صحیح ، به درستی کار خواهند کرد لذا جهت بررسی AMP ،  باید از ابزارهای ارتقاء دهنده در کروم استفاده کرد ، از سوی دیگر با سایت AMP Project جهت دریافت کمک می توان مشورت نمود .

مستند سازی پروسه جهت ایجاد AMP

پس از ورود به پروسه ، به منظور حرکت راحت تر به جلو ، مطمئن شوید که  ایجاد AMP ها را سندسازی کرده اید.

برای سیستم های مدیریت محتوایی نظیر ؛ وردپرس افزونه های قدرتمندی در زمینه ی مستندسازی پروسه ایجاد AMP  وجود دارند که کار را بسیار راحت خواهد کرد.

ایجاد ترافیک و افزایش قدرت دید با استفاده از AMP

در این رابطه، محتوای AMP به طور مطلوب توسط الگوریتم موبایل گوگل مشاهده می شود زیرا محتوا در فرمت بهینه سازی شده موبایل ارایه می شود و تجربه ای خوب به کاربران هدیه می کند.

از آنجا که AMP  به صورت باکیفیت به واسطه ی الگوریتم موبایل گوگل دیده می شود لذا محتوای وب سایت در فرمت بهینه سازی شده ی موبایل برای یک تجربه کاربری مطلوب ، ارائه می شود ، در همین راستا اطلاعات و محتوای منبع نتایج جستجوی گوگل بسیار مطلوب و مرتبط بوده و بر روی وب سایت هایی که یک تجربه مطلوب برای کاربر ایجاد می کنند ،  هاست شده اند.

برای وب سایت های مختلف ، AMP یک روش باثبات جهت ارسال ترافیک به سایت از طریق محتوای موبایلی ارائه می دهد و این همان چیزی است که هر وبمسترها باید آن را مورد توجه قرار دهند .

فریم ورک AMP

همان طور که عنوان شد ، AMP ؛ افزایش سرعت لود شدن صفحات در موبایل است که پروژه ی آن  یک فریم ورک جدید و متن باز بوده و تمام آن از فناوری های موجود در وب طراحی شده است .

پروژه ی AMP  توسط گوگل و توییتر طراحی شده و به برنامه نویسان این امکان را می دهد تا صفحات HTML با حجم کم ایجاد کنند که باعث می شود این کدها به راحتی در صفحات موبایل بارگذاری شده و به سرعت برای بازدیدکنندگان قابل رویت باشند.

افزایش سرعت بارگذاری صفحات موبایل به واسطه AMP

فریم ورک متن بازAMP سبب بهینه سازی کد های HTML می شود ، این کد های سرعت لود بسیار بالایی دارند و باعث لود سریع تر و تسهیل خواندن صفحات  وب برای کاربران خواهند شد .

به طور کلی یک برنامه نویس تنها  تگ های خاصی از HTML و کد های ساده CSS و آن هایی که دارای کاربرد بسیار هستند را می تواند استفاده کند و از آنجا که نمی توان از کد های جاوا اسکریپ در همه جا مجاز استفاده کرد ، لذا AMP استایل خاصی را برای کد های برنامه نویس در نظر می گیرد و کد های CSS را نادیده گرفته و آن کد هایی که حجم صفحات را افزایش می دهد را به عنوان عامل غیر مجاز در نظر خواهد گرفت و بدین ترتیب سرعت لود صفحات را افزایش خواهد داد .

مزیت های AMP

افزایش سرعت لود صفحات محتوا در دستگاه های موبایل بدون اینکه کاربر مجبور باشد کل محتوای سایت را مشاهده کند مزیت اصلی AMP می باشد ، در حقیقت ، صفحات بهره مند از تکنولوژی AMP از نظر رتبه بالاتر از سایر وب سایت ها قرار می گیرند .

به عنوان مثال ، هنگامی که عبارت ” سیاره مریخ ” را در کادر گوگل سرچ می کنیم ، صفحاتی که از تکنولوژی AMP استفاده کرده اند ، در نتایج بالاتر ارائه می شوند .

نمونه ای از کاربرد AMP

وبمسترهایی که از نسخه AMP جهت ارائه ی محتوای خود در موبایل استفاده می کنند، باید آن را در نسخه دسکتاپ خود نیز معرفی کنند، به عنوان مثال چنانچه برای صفحه ای خاص در موبایل از نسخه AMP استفاده می شود ، باید لینک معرفی آن را به صورت لینک rel AMP HTML در کد HTML صفحه دسکتاپ نوشته شود .

وب سایت معروف گاردین، برای هر صفحه خبری خود برروی وب سایت، از نسخه AMP استفاده می کند  ، از این رو کاربرمی تواند حالت AMP یک خبر را با و  بدون AMP و به صورت عادی سایت گاردین مشاهده کند و کاملا متوجه تفاوت نحوه نمایش آن ها شود ، در واقع بازدید کننده ی سایت میتواند کل مقاله یا یک محتوا را بدون بازدید کل سایت گاردین مورد مشاهده کند بدون اینکه لازم باشد که کل سایت را مطالعه کند .

محدودیت AMP

تکنولوژیAMP HTML جهت ارتقاء سرعت لود صفحه و قابلیت خوانایی محتوا ، کدها را به بسیار ساده و بهینه می کند اما در استفاده از این تکنولوژی محدودیت های وحود دارد که عبارتند از :

برنامه های جاوااسکریپت نمی توانند از این تکنولوژی  استفاده کنند .

زمانی که عکس ها پیمایش کامل شوند ، عکس ها بارگذاری خواهند شد .

نسخه CSS ساده وب سایت برای ادامه کار ضروری خواهد بود .

علت استفاده  از AMP

  • از آنجا که استفاده از این ابزار حرفه ای سبب افزایش سرعت لود صفحات وب سایت در موبایل می گردد ، می توان از این طریق از نظر سئو رتبه ی بالاتری کسب کرد و از سوی دیگر گوگل متوجه استفاده از AMP می شود و چون طرفدار استفاده ی وبسایت ها از این ابزار است برای وب سایت استفاده کننده از AMP اهمیت بیشتری قائل خواهد شد .
  • به منظور جذب حجم بزرگی از کاربران اینترنتی که از موبایل جهت جستجوهای خود استفاده می کنند ، لازم است که از AMP بهره مند شد زیرا درآمریکا بیش از ۶۰ درصد و در ایران بین ۳۰ تا ۵۰ درصد از جستجوها از طریق موبایل انجام میگیرد .
  • با افزایش سرعت بارگذاری صفحات وب سایت ها به واسطه ی AMP تجربه کاربری ، بازدیدکنندگان به طور چشم گیری بهتر خواهد شد .
  • تکنولوژی AMP در موبایل سبب خواهد شد که کاربر بدون اینکه لازم باشد کل محتوای سایت را مشاهد کند ، محتوای مورد نیاز خود را ببیند و با سرعت بالاتری محتوای سایت را در دستگاه موبایل خود مشاهده کند .
  • پروژه یAMP سبب بهینه سازی JavaScript ، CSS و lazy load خواهد شد ، به کمک این ابزار می توان صفحات وب را دقیق و کارآمد توسعه داده و سرعت بارگذاری صفحه آنها را تا سه برابر افزایش داد .

تاثیر AMP بر رتبه ها

اگر چه AMP آیتمی جهت بررسی صفحات در رتبه بندی موتورهای جستجو نیست اما بر تعداد کلیک در نتایج جستجو، میزان حضور سایت در نتایج (Impression) و تجربه کاربری به طور چشم گیری موثر واقع می شود ، در واقع می توان گفت که بر سئو سایت اثر خواهد گذاشت .

بسیاری از وب سایت ها  ، بخصوص سایت های خبری اگر مایل به استفاده از این تکنولوژی بروز هستند ، باید به موارد زیر توجه کنند :

  • از عناوین  جذاب که سبب ترغیب و تشویق کاربران به کلیک کردن می شود ، استفاده نمایند .
  • در ابتدای خبر از عکس های جذاب و خیره کننده استفاده کنند .
  • صد کلمه ابتدای متن چنان جذاب باشد که کاربر را به خواندن ادامه مطلب ، ترغیب کند .

حرف آخر

با توجه به مزیت های AMP  در بهبود سئو سایت ، ترافیک سایت و تجربه ی کاربری ، باید طراحان وب سایت ها اجرای اصولی AMP را مورد توجه  قرار دهند ، در این رابطه ،سیستم های مدیریت محتوایی نظیر ؛ وردپرس و دروپال ابزارهایی برای اعمال AMP در سایت را در اختیار طراحان  قرار می دهند که با پیاده سازی استاندارد این تکنولوژی می توان وب سایت ها را در معرض توجه هر چه بیشتر موتورهای جستجو قرار داد.

همه نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم درخواست خدمات

درخواست خدمات سایت یا سئو رو از طریق فرم زیر ارسال کنید